kwi 27 2015

Energia Elektryczna Oświetlenie


Komentarze: 0

,,dajmy wędkę zamiast ryby,,

Energia Elektryczna Oświetlenie

podstawowe informacje dotyczące oszczędności energii elektrycznej w powszechnym użytkowaniu-Oświetlenie

(oszczędność energii elektrycznej w oświetleniu)

Powszechnie wiadome jest że w stosunku do zarobków ceny energii elektrycznej są coraz wyższe . Do tego ciągle słyszymy, że będzie jeszcze drożej ceny energii będą drożały. Oczywiście istnieją możliwość zmiany dostawcy energii na tańszego nie jest do końca zgodne z prawdą, ponieważ wszystkie koncerny energetyczne liczą sobie praktycznie prawie identyczne ceny, przecież w efekcie pierwszym energia elektryczna musi być zakupiona od producenta.

Czy możemy podjąć bezpieczne realne działania? w tym kierunku by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym oraz szeroko pojętym funkcjonowaniu społeczeństwa? Czy możemy bardziej świadomie organizować swoje otoczenie zarówno miejsc publicznych jak i prywatnych, wyposażenie domu czy mieszkania , czy jest to możliwe by móc rzeczywiście zmniejszyć wysokość ponoszonych kosztów za tytułu zużycia energi elektrycznej w budynkach państwowych -czyli naszych wspólnych użytku publicznego, oświetlenie dróg itp. ?. Czy w dobie coraz większego zapotrzebowania na energię możemy zacząć bardziej profesjonalnie zarządzać produkcją I zużyciem?

Przez ostanie dwa lata tj od 2013 roku gdy poszukiwałem odpowiedzi na wyżej postawione pytania, poszukiwania moje opierały się głównie na zdobywaniu wiedzy w zakresie zużycia energii elektrycznej oraz dostępnej technologii -sprzętu użytku publicznego przy jednoczesnym bezpieczeństwie z korzystnia, bezpieczne odziaływanie dla zdrowia technologie które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka jak i otaczającej przyrody . Wnioski podstawowe jakie urzeczywistniły się po skończonych poszukiwaniach to, że oszczędzając energię wcale nie oznacza iż musimy siedzieć w domach czy urzędach po ciemku, zrezygnować z pracy przy komputerze czy z użytkowania czajnika elektrycznego, chodzić nieoświetlonymi chodnikami, jak również nieprawidłowo użytkować sprzęt AGD -RTV, itp., a nakłady poniesione na wymianę energochłonnych urządzeń na energooszczędne są inwestycją bardzo dobrą której rezultatem będzie oszczędność pieniędzy, jak również w (pewnym sensie) może będziemy bardziej przyjaźni dla środowiska. Wniosek podstawowy jest taki że zapewne będzie to bardzo korzystna i najlepsza z prostych podstawowych inwestycji.

Podczas gdy zdobywałem wyżej wspomnianą wiedzę nasunęły się również kolejne pytania jakich wymiernych korzyści oszczędności energii elektrycznej można oczekiwać? Czy pozwoli zmniejszyć to rachunki? Czy ?aby na pewno zaoszczędzimy pieniądze? W bardzo prosty I bezpieczny dla zdrowia sposób?

Dzięki prostym zmianom nawyków i wymianie szczególnie (energochłonnych sprzętów) można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, średnio o 60% i więcej,co ważne przy tym nie musi wpływać na zmianę komfortu życia i być dla nas uciążliwe, oraz jest bezpieczne dla zdrowia.

Bardzo Potrzebne jest priorytetowe opracowanie rozporządzenia inwestycji które będzie wsparciem dla naszych własnych Polskich fabryk produkujących systemy oświetlenia typu LED co w bardzo szybkim terminie zacznie przynosić dochody i korzyści wszystkim w Kraju.

Równie oczywistym faktem jest że chcę bardzo mocno podkreślić (jakie korzyści finansowe) jak duże znaczenie inwestycji modernizacji oświetlenia, miałoby dla naszych miast i wsi, dla wszystkich budynków użytku publicznego. weźmy pod uwagę np:modernizacje oświetlenia dróg ,chodników, osiedli , urzędów, szpitali szkół,itp. przyniosło by to bardzo duże oszczędności pieniędzy w budżetach samorządów czyli naszych pieniędzy - tak zwanych oszczędności budżetowych.

1 Oświetlenie:

Kochani dla Wszystkich którzy mają chęć i możliwość zaopatrzenia się w najbardziej energio-oszczędny system oświetlenia, zachęcam poszerzyć zakres wiedzy w temacie I działać.

Zapewniam wszystkich nawet tych którzy nie maja funduszy oby zakupić sobie energooszczędne żarówki na taki zakup warto jest nawet zapożyczyć pieniądze w celu zrealizowania podjętych działań ponieważ w bardzo krótkim czasie zwraca się cała inwestycja,a następnie po upływie czasu zaczynamy (zarabiać) pieniądze dzieki takiej decyzji .

Proszę pamiętać ja piszę tylko i wyłącznie o najprostszej konstrukcji!!! zwykłych żarówek-lamp-halogenów!!! bez jakiejkolwiek dodatkowej technologii-ulepszeń!!! czy też sposobu wykorzystywania oświetlenia w innym celu np. takim jak nadajniki,kamery itp.!!!. Wracając do oświetlenia Jeśli rzeczywiście są bezpieczne i nie powodują negatywnych skutków dla zdrowia to zmiana żarówek-lamp-halogenów na energooszczędne jest wskazana, osobiście polecam tylko ciepłe kolory żarówki LED to podstawa której powinniśmy się trzymać obierając podejmuąc decyzje. Proszę pamiętać oświetlenie o kolorze niebieskim ma negatywny wpływ na produkcje melatoniny co przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia!!!

Poniżej opiszę podstawowe informacje dotyczące oświetlenia wśród najbardziej rozpowszechnionych źródeł światła możemy wyróżnić trzy zasadnicze grupy:

1. źródła wysokotemperaturowe (rozżarzone ciała stałe, np. żarówki).

2. źródła fluorescencyjne, w których atomy gazu pobudzane są do świecenia polem elektrycznym w zjonizowanym gazie.

3. źródła luminescencyjne, coraz częściej znajdują zastosowane diody elektroluminescencyjne i lasery półprzewodnikowe.

 

Tabela ta jest tylko przykładem (dane w tabeli są uzyskane z mojego prywatnego doświadczenia i porównania po zakupie przedstawionych poniżej żarówek oraz zawartych informacji umieszczonych przez producentów,jak również z przeprowadzonych przeze mnie kilku testów) 

Tabela z opisem ogólnym biorąc pod uwagę wahania napięcia,różnice temperatur,podaje ogólny opis

Typ żarówki

żarówki żarnikowe

lampa kompaktowa żarówki neonowe

Żarówki LED

Moc 1 żarówki

40 Watt

9 Watt

6 Watt

Czas pracy w ciągu 1-dnia średnia z całego roku

5 godzin

5 godzin

5 godzin

 

Czas pracy w 365 dni

1825 godzin

1825 godzin

1825 godzin

Czas zużycia 1 Kwh

25 roboczo-godzin=1Kwh

111 roboczo-godzin=1Kwh

167 roboczo-godzin=1Kwh

Zużycia Kwh przez 365 dni

1825godzin/25godzin-czas pracy potrzebny do

zużycia 1 Kwh =73 Kwh

1825godzin/111godzin-czas pracy potrzebny do

zużycia 1Kwh =16.44 Kwh

1825godzin/167godzin-czas

pracy potrzebny do

zużycia 1Kwh=10.93 Kwh

Koszt 1Kwh

Średnio 0.60 groszy

Średnio 0.60 groszy

Średnio 0.60 groszy

Koszt całkowity zużytej energii elektrycznej

1 żarówki prez 365 dni

 

73 Kwh* 0.60 gr = 43.80zł

 

16.44 Kwh*0.60 gr=9.86zł

 

10.93 Kwh*0.60 gr=6.55zł

Koszt całkowity zużytej energii elektrycznej 10 żarówek przez 365

730Kwh*0.60 gr = 438.zł

164.40Kwh*0.60gr= 98.60zł

109.30Kwh*0.60= 65.50zł

Średni czas żywotności

1000 godzin

6000 godzin

50000 godzin

Strumień świetlny

420 lm

zapłon

automatyczny

420 lm

zapłon

czasowy

420 lm

zapłon

automatyczny

 

Skuteczność świetlna (wydajność świetlna) – wielkość fizyczna określająca stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez określone źródło światła do pobieranej przez nie energii w jednostce czasu. Skuteczność świetlna może być podawana także procentowo, w porównaniu do wartości lm/W, tj. przypadku źródła idealnego, które całą dostarczoną energię oddaje w zakresie widzialnym światła.

 

 

 

Jednostka: lumen/wat (lm/W)

Przykładowe skuteczności świetlne różnych źródeł światła: żarówka: 8-10 lm/W

lampa halogenowa: 16 lm/W

świetlówka: 45-104 lm/W

biała dioda LED: 26-300 lm/W

lampa metalohalogenkowa: 85-125 lm/W

wysokoprężna lampa sodowa: 150 lm/W

niskoprężna lampa sodowa: 200 lm/W

 

Więc tak jak pisałem wyżej, temat wskazanej inwestycji w energooszczędne żarówki wynik który przedstawiłem w tabeli jest rzetelny sam osobiście zrobiłem takie rozwiązanie i wymieniłem 15 żarówek kilka żarowych i kilka żarówek kompaktowych na żarówki LED (światło żółte ciepłe). Wniosek po mojej decyzji o wymianie, koszt inwestycji zwrócił się po upływie około 15 miesięcy, czas się wydłużył ponieważ wcześniej posiadałem żarówki kompaktowe które również pobierają małą ilość energii elektrycznej. Od momentu zmiany całego oświetlenia w mieszkaniu upłynęło już wiele czasu i zaznaczam fakt że wszystkie żarówki oraz halogeny LED działają (żadna nie spaliła się) zaś od kilku miesięcy moja inwestycja zarabia pieniądze, co prawda nie są to duże oszczędności ale zawsze jakieś dodatkowe zostają a jednocześnie być może i przyczyniam się poniekąd do ochrony środowiska . Ponadto oczywiście też trzeba szukać rzetelnych informacji by poznać fakt czy oświetlenie LED jest rzeczywiście bezpieczne dla zdrowia człowieka . Ja osobiście na razie rok 2015, nie znalazłem żadnych informacji które to by stanowiły że oświetlenie LED ma negatywny wpływ na zdrowie.

Proszę pamiętać ja piszę tylko i wyłącznie o najprostszej konstrukcji!!! zwykłych żarówek-lamp-halogenów!!! bez jakiejkolwiek dodatkowej technologii-ulepszeń!!! czy też sposobu wykorzystywania oświetlenia w innym celu np. takim jak nadajniki,kamery itp.!!! Produkty oświetlenia LED w dzisiejszych czasach dostępne są najróżniejsze rodzaje, typy,formy, kolory, oświetlenia praktycznie dla każdego według potrzeb. Osoby prywatne do odmów,mieszkań,budynków garażowych,pomieszczeń gospodarczych i wielu innych,rolnicy poza inwestycją w domach można oświetlać całe gospodarstwo od oświetleń zarówno w wewnątrz budynków po oświetlenie zewnętrzne drogi chodniki np halogeny, lampy, oświetlenie na uliczne latarnie itp, oraz wszystkie budynki użytku publicznego . .

 

 

 

 

 

 

 

LED system:

Diody LED (Light Emitting Diode) są strukturami półprzewodnikowymi. W skład ich budowy wchodzi warstwa półprzewodnika typu n, obszar aktywny zwany złączem p-n, warstwa półprzewodnika typu p oraz para metalowych kontaktów - elektrody dodatniej (do materiału typu p) i elektrody ujemnej (do materiału typu n). Podstawą działania półprzewodnikowych diod emitujących światło, jak wspomniano wcześniej jest elektroluminescencja. Dlatego diody te nazywane są diodami elektroluminescencyjnymi (luminescencyjnymi). Cechą charakterystyczną materiału p jest posiadanie nadmiaru dziur w paśmie walencyjnym, z kolei materiał n posiada w tym paśmie nadmiar elektronów. W momencie spolaryzowania diody w kierunku przewodzenia, następuje przenikanie elektronów i dziur do warstwy aktywnej o niższym poziomie energetycznym. W złączu p-n, które jest połączeniem dwóch warstw materiałów półprzewodnikowych typu p i n, wzbudzone elektrony re-kombinują z dziurami i pozbywają się nadmiaru energii, która zostaje wypromieniowywana w postaci kwantu światła (emisja fotonu).

Diody oświetleniowe LED są czwartą generacją sztucznych źródeł światła. Stale prowadzone prace związane z ich rozwojem pozwalają przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości wyprą większość z używanych dotychczas źródeł światła. Pod względem technicznym omawiane diody posiadają szereg zalet. Zaliczyć do nich można: bardzo duża trwałość, obejmująca zakres od 50 tys. do 100 tys. godzin świecenia (białe diody LED posiadają jedną z najkrótszych trwałości, wynoszącą ok. 30 tys. godzin, jest ona jednak dwukrotnie większa w porównaniu z najdłużej świecącymi świetlówkami), istnieje możliwość zastosowania ich do oświetlenia budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, posiadają szeroki zakres temperatury pracy od – 40 do +85°C, posiadają stosunkowo dużą skuteczność świetlną, brak szkodliwej dla środowiska rtęci (która stosowana jest w wyładowczych źródłach światła), niskie napięcie zasilania jak i zastosowanie II klasy izolacji zwiększa bezpieczeństwo (obniżenie ryzyka porażenia prądem elektrycznym lub powstania pożaru), charakteryzują je małe wymiary i waga, ułatwiające projektowanie opraw, solidna i zwarta budowa struktury półprzewodnikowej (brak wrażliwych na wstrząsy żarników lub elementów szklanych) co eliminuje uszkodzenia diod podczas transportu a także kompletacji systemu oświetleniowego a później jego montażu, charakteryzuje je mała awaryjność, którą gwarantuje wysoka odporność na wstrząsy, uderzenia i wibracje, możliwość natychmiastowego zaświecenia pełnym blaskiem po zaniku napięcia i jego powtórnym załączeniu, światło pozbawione promieniowania IR i UV (podczerwonego i nadfioletowego), niższy pobór energii potrzebny do wytworzenia tej samej ilości promieniowania świetlnego niż w przypadku innych źródeł światła (żarówek, świetlówek, lamp wyładowczych i neonów), ograniczony zakres czynności obsługowych, które związane są z utrzymaniem prawidłowego stanu technicznego i użytkowego instalacji oświetleniowych z diodami, co związane jest z ich dużą trwałością, niskim napięciem zasilania oraz małym zużyciem energii), niskie koszty eksploatacji. Źródła diodowe świecą Średnio 100 000 godzin .świetlówki oznaczone symbolem 827, a diody LED - „warm white” )

 

 

 

 

Dzięki wykorzystaniu LED mamy możliwość zmiany barwy oraz możemy wyprodukować lampy, które same będą zmieniać swoją barwę np. zależnie od pory dnia. Duża wytrzymałość mechaniczna źródeł LED.

Dzięki swojej budowie diody w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła są praktycznie niezniszczalne.

Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna, niewrażliwość na wstrząsy.

Temperatura pracy

Diody charakteryzuje duży temperaturowy zakres pracy. Diody nie ogrzewają powierzchni, na którą świecą,

nie nagrzewa się też mocno soczewka diody. Wysokie temperatury występują tylko i wyłącznie w strukturze

diody. Dlatego zresztą dla diod wysoko-prądowych stosuje się radiatory odprowadzające ciepło. Obecnie

temperatury pracy chipu diody wahają się w zakresie 80°C-135°C.

Znikomy poziom promieniowania ultrafioletowego

Poziom promieniowania to fale o niższych energiach 370-410nm niż fale lamp fluorescencyjnych (185nm i

254nm). Dzięki praktycznemu brakowi promieniowania UV i IR diody LED szybko znalazły zastosowanie w

oświetleniu wrażliwych na te promieniowania eksponatów w muzeach, galeriach oraz w iluminacji zabytków.

LED oraz na Czasy włączenia i wyłączenia

Włączenie nie przekracza 100ns, wyłączenie 200ns. Dzięki bardzo dużej szybkości włączenia i wyłączenia

diod LED możliwe jest sterowanie tzw. szerokością wypełnienia impulsu. Pozwala to na łatwe ściemnianie

lamp bezpośrednie wysterowanie ich sygnałem cyfrowym, co dotychczas nie było dotąd

praktykowane w technice oświetleniowej. Dla porównania lampy drogowe potrafią się włączać nawet kilka

minut! Świetlówki energooszczędne rozgrzewają się kilkadziesiąt sekund, dioda - ułamki sekundy.

Łatwość obsługi, niska cena, bezpieczeństwo

Cechy te są dodatkowymi atutami przemawiającymi za stosowaniem diod LED. Diody są zasilane napięciami

stałymi o niskiej wartości zazwyczaj nie przekraczającej 24V - eliminuje to niebezpieczeństwo porażenia,

znikają problemy z indukcją elektromagnetyczną i zakłóceniami charakterystycznymi dla napięć

przemiennych. Brak elementów szklanych i szkodliwych substancji (brak rtęci) zwiększa łatwość utylizacji . Należy też znać podstawowy ranking żarówek polecam zapoznać się chociażby z cenami i propozycjami producentów w pierwszeństwie Polskich.

 

 

 

 

 

Świetlówki :

Świetlówka to szklana rura która jest pokryta od wewnątrz luminoforem i zawiera w sobie opary rtęci pod niskim ciśnieniem. W stanie nieaktywnym rtęć skrapla się wewnątrz rury natomiast odparowuje podczas pracy. Proces świecenia powodują przelatujące elektrony od jednej elektrody do drugiej. Powodują one wytwarzanie promieniowania ultrafioletowego (bardzo szkodliwego przede-wszystkim dla siatkówki oczu) o czym wspomnę poniżej . Jako długotrwałe oświetlenie przy pracy,nauce,do czytania stanowczo odradzam stosowanie oświetlenia świetlówkowego jak również popularnego ostatnio oświetlenia halogenowego. Następnie luminofor poprzez promienie UF jest pobudzany do świecenia, przetwarza UF na światło widzialne. Właśnie od luminoforu zależy barwa świecenia oraz wierność w oddawaniu kolorów. Światło takie jest znacznie bardziej szkodliwe dla oczu, a szczególnie z lamp tradycyjnych o małej częstotliwości. Wie to każdy kto musiał długo wykonywać precyzyjne prace tylko przy takim oświetleniu. Świetlówki zaleca się stosować tam gdzie dobrany kolor nie ma znaczenia i gdzie się długo nie przebywa. Najlepiej nadają się miejsca gdzie się długo świeci i nie włącza się co chwilę oświetlenia. Można oczywiście stosować żarówki energooszczędne w domu. Należy wybierać te o ciepłej czy miękkiej barwie światła. Ze względu na żywotność zalecam kupować tylko firmowe. Świetlówki za kilka złotych nie powinny być ogóle brane pod uwagę. Oczywiście tanie świetlówki z zapłonem elektronicznym przy odpalaniu nie podgrzewają elektrod przez co znacznie skraca się ich żywotność. Następnie co do budowy i działania aby świetlówka zaświeciła się należy podłączyć wysokie napięcie na jej krańcach. Lampa gdy się nie świeci charakteryzuje się dużą rezystancją wewnętrzną, natomiast podczas świecenia zachowuje się jako stabilizator napięcia. Do przebicia przestrzeni między elektrodami potrzebny jest impuls o napięciu kilkukrotnie większym od napięcia pracy świetlówki taki aby przestrzeń między elektrodami została przebita. Następuje przewodzenie prądu przez gaz, napięcie spada do określonego poziomu, a prąd wzrasta do ustalonego poziomu równocześnie luminofor zostaje pobudzony do świecenia. Napięcie na zaciskach elektrod zależy od długości świetlówki, a prąd dobierany jest do jej średnicy, tak aby uzyskać znamionową moc. Świetlówka 40W przy częstotliwości 100kHz oddaje jeszcze raz tyle światła co przy częstotliwości 50Hz. Do zasilania można użyć napięcia stałego lub zmiennego o częstotliwości od 50Hz - 1MHz. Zasilanie napięciem stałym wpływa na szybsze zużycie elektrod, również sterowanie jest bardziej skomplikowane i straty mocy są większe, po prostu jest nieopłacalne. Najczęściej stosuje się 50Hz przede wszystkim w oprawach przemysłowych z ciężkim statecznikiem w postaci dławika. Wszystkie oprawy świetlówkowe ze starterami pracują na częstotliwości sieci energetycznej. Skuteczność tych opraw oraz ich żywotność jest znacznie lepsza w porównaniu ze zwykłymi żarówkami żarnikowymi. Skuteczność jest jednak niższa w porównaniu z wyższymi częstotliwościami. Przy wzroście częstotliwości luminofor w świetlówce wytwarza więcej światła. Zależność ta ma przebieg logarytmiczny co oznacza że nie ma sensu zbytnie zwiększanie częstotliwości ponieważ zysk światła będzie niewielki. Układy ze statecznikami elektronicznymi pracują na częstotliwościach od 30 - 150kHz. Jest to uzależnione od częstotliwości granicznej ferrytu w zastosowanym dławiku, typu luminoforu, oraz od tranzystorów (wysokie napięcie pracy, duża moc, ograniczone odprowadzanie ciepła), oraz obwody rezonansowe.

W zintegrowanych układach (świetlówki kompaktowe czy żarówki energooszczędne) stosuje się długie i cienkie rurki które są odpowiednio powyginane aby zajmowały jak najmniej miejsca. Na przykład świetlówka zintegrowana o mocy 20W składa się ze świetlówki 15W + 5W na sterowanie i straty. Ilość uzyskanych lumenów będzie jednak wyższa od standardowej oprawy z dławikiem i starterem o mocy 20W. W oprawie standardowej dochodzi jeszcze moc strat w stateczniku.

Świetlówka czyli lampa fluorescencyjna jest wyładowczą, niskoprężną (wewnątrz panuje ciśnienie ok. 400 Pa) lampą rtęciową. Zbudowana jest w postaci szklanej rurki, prostej lub zgiętej, zakończonej trzonkami. W obu jej końcach wbudowane są elektrody, wykonane najczęściej z wolframowych skrętek, powleczonych substancją emitującą po ogrzaniu elektrony. Wnętrze rurki jest powleczone cienką warstwą luminoforu, którego skład chemiczny decyduje o barwie światła emitowanego przez świetlówkę. Podczas produkcji świetlówki do jej wnętrza zostaje wprowadzona kropla rtęci, a po wypompowaniu powietrza jest wypełniana argonem.

Zasada działania magnetycznego układu specjalistyczno-zabiegowego

Do zapłonu krótkich świetlówek może wystarczyć zwykłe napięcie sieciowe, jednak dla większości dłuższych świetlówek napięcie sieciowe jest za niskie do wywołania wyładowania elektrycznego w rurze świetlówki, dlatego stosuje się układ zapłonowy.
Po załączeniu napięcia przez obwód elektryczny złożony z dławika L, katody świetlówki prawej, zapłonnika i katody lewej płynie prąd o niewielkim natężeniu, ograniczany przez bardzo duży opór zapłonnika (neonówki o specyficznej konstrukcji, zawierającej w swoim wnętrzu także normalnie rozwarty styk bimetalowy). Jarzący się neon nagrzewa blaszkę bimetalu, która wyginając się zwiera styk. Powoduje to zwarcie neonówki i wywołuje przepływ prądu ograniczonego jedynie przez dławik L i rezystancję katod świetlówki. Następuje rozgrzewanie się katod wykonanych z drutu oporowego, co dodatkowo zmniejsza napięcie zapłonu. W tym czasie bimetal startera stygnie, a powracając do stanu pierwotnego rozwiera obwód elektryczny. W momencie rozwarcia następuje gwałtowna zmiana prądu przepływającego przez dławik co wytwarza siłę elektromotoryczną samoindukcji o wartości kilkuset woltów, która dodając się do napięcia sieci wywołuje przez krótką chwilę wysokie napięcie między katodami, które może doprowadzić do wyładowania w gazie. Jeśli tak się stanie to po wyładowaniu, dzięki dławikowi, napięcie obniża się do poziomu napięcia w sieci. Jest ono wystarczające do podtrzymania wyładowania neonówki ale za mała do nagrzania blaszki bimetalu. Jeśli zapłon świetlówki nie nastąpi za pierwszym razem po jej włączeniu to proces powtarza się od nowa, aż do skutku.
Kondensator C zmniejsza iskrzenie na styku, ograniczając zużycie styku i zakłócenia elektromagnetyczne.

Według danych z przeprowadzonych badań przez grupę Neurologów, ludzie którzy cierpią na nadwrażliwość na światło raczej nie powinni kupować świetlówek ponieważ migoczące światło świetlówek może wywoływać migrenę złe samopoczucie a nawet napady padaczkowe. Rzeczywiście, przy częstotliwości 50Hz mogą wystąpić tego typu zjawiska. Taka sytuacja miała miejsce 13 lat temu, kiedy świetlówki były większe i cięższe, i miały zapłon elektromagnetyczny. W tej chwili większość nowoczesnych markowych świetlówek mają wbudowane przetwornice elektroniczne, więc częstotliwość pracy dużo większą niż 50Hz i nie migoczą. Dokładniej mówiąc migoczą, ale z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy Hz, więc ich mruganie jest niezauważalne dla ludzkiego oka.

Radzę również dobrze zastanowić się nad kupnem Świetlówek (ze względów bardzo szkodliwego oddziaływania na zdrowie lamp kompaktowych-nenonowych szczególnie po rozbiciu takiej świetlówki następuje uwolnienie rtęci oraz szkodliwych dla zdrowia gazów,Ja osobiście odradzam zaopatrywania się w takie lampy świetlówki).

Życzę zdobywania solidnie popartej wiedzy i trafnych decyzji.

Pozdrawiam Serdecznie Bogdan Hałucha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz